do roku 2021
Jarmark Świętego Bartłomieja
Dożynki
GOKiS w Legnickim Polu prowadzi wielokierunkową działalność w dziedzinie wychowania, edukacji oraz upowszechniania kultury i sportu.
W stosunku do istniejących na terenie gminy społecznych ruchów kulturalnych, stowarzyszeń i innych organizacji prowadzi konsultacje w zakresie form współdziałania i podejmuje samodzielną lub wspólną realizację uzgodnionych projektów, polegających na tworzeniu, upowszechnianiu lub ochronie kultury. Sprawuje nadzór nad działalnością merytoryczną świetlic wiejskich oraz innych obiektów wykorzystywanych do realizacji swych celów. GOKiS prowadzi, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, działalność gospodarczą, z której przychody przeznaczone są na realizację celów statutowych i pokrywanie kosztów bieżącej działalności.
W skład Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Legnickim Polu wchodzi:
Biblioteka Publiczna w Legnickim Polu,
Filia Biblioteki Publicznej w Legnickim Polu w Koskowicach.
Ponadto, GOKiS w Legnickim Polu posiada w zarządzie zwykłym:
salę bankietową w Legnickim Polu przy ul. Benedyktynów 7,
świetlice wiejskie i zaplecza sportowe w: Legnickim Polu, Biskupicach, Raczkowej, Nowej Wsi Legnickiej, Koiszkowie, Mąkolicach, Lubieniu, Ogonowicach, Mikołajowicach, Księginicach, Taczalinie, Kłębanowicach, Koskowicach, Bartoszowie i Gniewomierzu,
Camping w Legnickim Polu.
Legnickie Pole 1241
Noc Świętojańska
Sekcje i koła zainteresowań
W 2022 roku GOKiS w Legnickim Polu prowadził cztery sekcje sportowo-ruchowe w Legnickim Polu:
łuczniczą,
prosty kręgosłup,
karate oraz
nowo powstałą Akademię Sportową Rycerz Legnickie Pole,
w których na koniec grudnia uczestniczyło łącznie 103 osoby.
Uczestnicy zajęć karate brali udział w zawodach sportowych Sielsia Cup 2022, Mistrzostwach Legnicy Karate So-Kyokushin oraz Mikołajkowym Pucharze Legnicy So-Kyokushin, gdzie reprezentując naszą gminę stanęli na podiach. Ponadto Rycerze z Akademii Sportowej regularnie brali udział w rozgrywkach sportowych organizowanych przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej oraz turniejach towarzyskich na terenie Dolnego Śląska.
Prowadzone były również zajęcia ruchowe dla dorosłych. Zalicza się do nich fitness i zumbę w Legnickim Polu oraz jogę w Raczkowej i Koskowicach. Frekwencja na tychże sekcjach tematycznych na koniec 2022 roku wyniosła 52 osoby.
W Legnickim Polu działały dwie sekcje muzyczne. Miały one na celu przede wszystkim rozwój umuzykalnienia dzieci i młodzieży. Na zajęcia śpiewu uczęszczało 10 osób. Początkiem roku trio młodszych dziewczynek wzięło udział w XIV Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Miłkowice 2022, gdzie zajęły 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wystąpiły również podczas Koncertu Noworocznego, a w kolejnych miesiącach nagrały także teledysk – muzyczną niespodziankę z okazji Dnia Matki. Jesienią, tradycyjnie już, wszyscy uczestnicy zajęć brali udział w Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej „Śpiewam Mojej Ojczyźnie”, gdzie 3 uczestniczki stanęły na podium w swojej kategorii wiekowej. Na koniec roku cała sekcja zaprezentowała się zaś w kolędowym repertuarze na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Legnickim Polu. W zajęciach ukulele uczestniczyło 7 dzieci. Jej uczestnicy mieli okazję zaprezentować się podczas Gminnego Koncertu Noworocznego, Gminnego Dnia Dziecka, Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej „Śpiewam Mojej Ojczyźnie”, Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Przy GOKiS działa także zespół muzyczny „IRIS”, którego miejscem prób była świetlica wiejska w Nowej Wsi Legnickiej. Tam kontynuował również swoją działalność zespół ludowy „Nowowianki”, w skład którego wchodzi 16 osób. Próby zespołu odbywały się raz w tygodniu. W maju uczestniczył on w wydarzeniu pn. „Razem dla Pokoju. Instytucje Kultury wobec wojny” w Świdnickim Kościele Pokoju, gdzie reprezentował Gminę Legnickie Pole. Ponadto uczestniczył również w organizowanych na terenie gminy wydarzeniach takich jak: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świąt pod Kyczerą”, Jarmark Świętego Bartłomieja, II Piknik „Spotkanie z Pasją”, Dożynki Gminne, Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej „Śpiewam Mojej Ojczyźnie” oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Nowowianki brały udział również w wojewódzkim etapie festiwalu „Polska od kuchni”, gdzie zdobyły trzecie miejsce w Konkursie Artystycznym, a także w Folk-Biesiadzie w Kunicach czy Święcie Kapusty w Snowidzy.
Zajęcia taneczne realizowano w Legnickim Polu. Uczestniczyło w nich 31 dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Celem zajęć było propagowanie aktywnego sposobu spędzania czasu, umuzykalnienie, rozwój artystyczny i społeczny, nauka dyscypliny i pracy w grupie. Dzieci miały okazję, reprezentując Gminę Legnickie Pole, wziąć udział w dwóch festiwalach. W kwietniu w 21. Ogólnopolskim Spotkaniu Tanecznym w Kątach Wrocławskich oraz w maju w I Festiwalu Tańca Nowoczesnego, gdzie zajęli I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Zajęcia plastyczne, których zakres obejmował naukę różnorodnych technik plastycznych w tym: ceramikę, malowanie pastelami, farbami, węglem, pracę z papierem, linoryt i inne, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgromadziły one w dwóch grupach łącznie 41 dzieci. Spotkania tej sekcji odbywały się w Piwnicy Benedyktyńskiej w Legnickim Polu.
W Mediatece w Legnickim Polu działały cztery grupy sekcji języka angielskiego. Zajęcia były zorganizowane w taki sposób, aby uwzględniać poziom zaawansowania językowego i wiek uczestników. Z zajęć korzystało łącznie 42 dzieci.
W Bibliotece w Legnickim Polu kontynuowane były również zajęcia pn. „planszówki”. Dzieci z terenu gminy miały możliwość integracji przy grach planszowych, rozwijając umiejętności logicznego i strategicznego myślenia.
Sekcja teatralna – teatr dziecięcy „W TO MI GRAJ” – działał do końca czerwca 2022 roku. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, a łącznie uczęszczało na nie 15 dzieci. Na koniec sezonu, na koskowickich deskach teatru, mali aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Brzydula”.
Przy GOKiS działała również sekcja mongolska, której głównym celem jest wzmocnienie świadomości w zakresie lokalnej historii oraz coraz to lepsze przygotowanie się do corocznych obchodów związanych z Bitwą pod Legnicą. Do sekcji tej należało 11 osób. W I półroczu 2022 r. uczestnicy mieli okazję zagłębić wiedzę dotyczącą uzbrojenia oraz strojów wojów mongolskich w XIII w. na wykładach tematycznych. W drugiej połowie roku miały miejsce zaś warsztaty praktyczne m.in. kuśnierskie. Tym samym członkowie sekcji przez cały rok przygotowywali się do udziału w wydarzeniu Legnickie Pole 1241.
Uczestnicy praktycznie wszystkich sekcji dziecięcych, zaprezentowali swoje umiejętności podczas obchodów swojego święta na Gminnym Dniu Dziecka. Można było z bliska, na żywo zobaczyć czego zdążyli się nauczyć, a także czym się zajmowali w sezonie 2021/2022.
Dzień Dziecka
Bitwa DJ
Organizacja imprez, Działalność kulturalna
Głównym celem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Legnickim Polu jest:
prowadzenie działalności rozwijającej i zaspakajającej potrzeby kulturalne i sportowe mieszkańców gminy,
uczestniczenie w upowszechnianiu i promocji wiedzy, kultury i sztuki lokalnej, sportu i rekreacji,
promowanie Gminy Legnickie Pole,
upowszechnianie książki, czytelnictwa, wiedzy i informacji.
GOKiS w Legnickim Polu powyższe zadania realizował w formie organizacji: koncertów, wystaw, spektakli, spotkań integracyjnych, warsztatów, wydarzeń czytelniczych, konkursów, prelekcji, seminariów, imprez sportowych, rekreacyjnych i interdyscyplinarnych.
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, udało się w pełni wrócić do realizacji przedsięwzięć z bezpośrednim udziałem odbiorców.
W 2022 roku GOKiS w Legnickim Polu podjął się, wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym, kontynuacji wypoczynku dla dzieci w postaci półkolonii zimowych i letnich dla dzieci z terenu Gminy Legnickie Pole. Program był wypełniony różnorodnymi zajęciami z zakresu plastyki, czytelnictwa, kulinariów, tańca, a także wycieczkami m. in. do Karpacza, Teatru Lalek we Wrocławiu, Czapli – Wioski Piasku i Kamienia. Przedsięwzięcia cieszyły się jak zawsze dużym zainteresowaniem.
W związku z poluzowaniami związanymi z pandemią, a w końcu zniesieniem obostrzeń, GOKiS zrealizował, wspólnie z gminą, zaangażowaniem mieszkańców oraz organizacji pozarządowych, dziesięć dużych imprezy plenerowe w pełnym wymiarze z bezpośrednim udziałem odbiorców, które warto zaznaczyć, tj. II Bieg na Legnickich Polach, Gminny Dzień Dziecka, Legnickie Pole 1241 oraz Biesiadę Koskowicką, Bitwę DJ, XXV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat Pod Kyczerą”, Jarmark Świętego Bartłomieja, II Piknik Spotkanie z Pasją, Dożynki Gminne oraz Jarmark Bożonarodzeniowy.
Organizując imprezy GOKiS w Legnickim Polu współpracował z: Gminą Legnickie Pole, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Legnickim Polu, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Legnickim Polu, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej w Legnickim Polu, Gminną Przychodnią Zdrowia w Legnickim Polu, Gminnym Żłobkiem „Tęczowa Kraina”, Domem Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Starostwem Powiatowym w Legnicy, Stowarzyszeniem Historyczno Eksploracyjnym Księstwa Legnickiego, Organizacją Harcerską Pro Mundi, Stowarzyszeniem Raczkowa, Stowarzyszeniem Legnickie Pole, Stowarzyszeniem Nasza Nowa Wieś, Stowarzyszeniem Dobroczyńcy, Stowarzyszeniem Koskowice – Moje miejsce na ziemi, Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Kyczera”, Dolnośląskim Towarzystwem na Rzecz Kultury Ludowej, Fundacją FIDES, Ochotniczą Strażą Pożarną w Taczalinie, Legnickim Polu i Raczkowej, parafią w Legnickim Polu, Koskowicach i Nowej Wsi Legnickiej, Muzeum Zamku Bolków, poszczególnymi sołectwami Gminy Legnickie Pole, Kołami Gospodyń Wiejskich, zespołami, osobami indywidualnymi, firmami i wieloma innymi podmiotami.
Grzeczne dzieci segregują śmieci
Cyfrowe GOKi - NUTS legnicko - głogowski
Gminny Ośrodek Kultury w Legnickim Polu w 2022 r. zrealizował ponad 90 różnorodnych działań i imprez, z czego 28 z nich zorganizowano w warunkach plenerowych. Uczestnikami wszystkich wydarzeń było ponad 10.700 osób.
Wykaz imprez zorganizowanych w 2022 r.
Półkolonie zimowe
Półkolonie letnie
Jarmark Bożonarodzeniowy
Gminny przegląd piosenki patriotycznej